Przysięga małżeńska – co warto wiedzieć?

Nie ulega wątpliwości, że ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Wielu z nas chce, aby ten dzień był wyjątkowy, unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Kluczową rolę odgrywają tu wypowiadane słowa w kościele, które mają dużą moc sprawczą. Zdecydowanie warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi i dowiedzieć się czym jest przysięga małżeńska. 

Co tak naprawdę ślubujemy?

Musimy zdawać sobie sprawę, że całe zawarcie takiego związku małżeńskiego musi być wcześniej bardzo odpowiedzialnie przemyślane. Sama przysięga małżeńska powinna być już tylko formalnością. Należy jednak skupić się przy wypowiadaniu tych zdań, gdyż są to obietnice składane przed Panem Bogiem, drugą osobą i tak naprawdę również samym sobą. Jesteśmy więc zobowiązani do ich przestrzegania. Ślubujemy głównie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Tak naprawdę od tej chwili mają nas łączyć tylko i wyłącznie same dobre, pozytywne relacje. Nasz współmałżonek powinien być tą osobą, którą kochamy najbardziej na świecie. W przysiędze nie ma zawartych słów o trosce o drugą osobę, ale jest to nic innego, jak wcześniej wspomniana miłość. Pod tym słowem kryje się tak naprawdę wszystko co piękne i prawdziwe. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Powinniśmy również pamiętać, że słowa małżeńskiej przysięgi to nie tylko obietnica miłości, ale także przecież wcześniej wspomnianej wierności i uczciwości. Lojalność jest podstawą każdego dobrego związku. Nie może być w nim żadnych oszustw, ani kłamstw. Szczerość to klucz do sukcesu. Bez niej tak naprawdę wszystkie inne filary są bez jakiegokolwiek większego znaczenia. Tylko dzięki niej można zbudować silną i niezależną relację, której tak bardzo przecież potrzebujemy w dzisiejszych czasach. 

Natomiast po złożonej przysiędze małżeńskiej następuje wzajemne nałożenie złotych krążków na serdeczne palce prawej ręki. Od tej pory te dwie osoby stają się jednością – małżeństwem. Nie ulega wątpliwości więc, że to naprawdę ważna chwila w życiu. Zawsze wzbudza wiele wzruszenia i poruszenia wśród wszystkich obecnych gości.